Vize Rehberi - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ / SEYEHAT REHBERİ / VİZE REHBERİ

VİZE İÇİN İPUÇLARI

Bir çoğumuz vize prosedürleri gözümüzde büyüdüğü için vizeli ülkelerden uzak durmuşuzdur. Aslında turistik vize almak zor değil. Evrakları hazırlamak biraz zaman alsa da dosyayı istenildiği gibi teslim ettiğiniz sürece en fazla 3-5 gün içinde pırıl pırıl Schengen vizesine sahip olursunuz.

İlk vizeniz muhtemelen sadece gidiş dönüş tarihlerinizi kapsayacaktır. Pasaportunuz eskidikçe Yurt dışına çıkış sıklığınıza bağlı olarak da 6 aylık 1 yıllık hatta daha uzun süreli vizeniz olacaktır.

Schengen Vizesi için gerekli evraklar ülkeden ülkeye çok fark göstermez. Her yerde bulabileceğiniz vize için gerekli evraklar listesini burada uzun uzun yazmayacağım. Vize almanın kolay yollarını anlatacağımGÜNEY AVRUPA ÜLKELERİNİ TERCİH EDİN

Almanya, Hollanda, Belçika gibi Kuzey Avrupa ülkeleri vize verme konusunda sıkıntı çıkarabilirler. Bunun nedeni de bu ülkelerde çok fazla Türk yaşadığı için ülkelerine girip Türk bir tanıdığınızın yanına yerleşip zamanında çıkmayacağınızı düşünmeleri. İtalya ve Yunanistan candır. Yunanistan çok uzun süreli vermese de vize verirken sıkıntı çıkarmaz. İtalya 1. vizeyi gününe verir. Düzenli bir işiniz varsa genelde 2. vize 6 ay, 3. vize 1 yıl, 4. vize 2 yıl diye devam eder. Ama bunun olması için hep İtalya’dan vize almanız gerekir. Araya başka bir Schengen ülkesinin vizesi girerse 6 aydan tekrar başlar. Yani her vizeniz bittiğinde İtalya’ya gitmelisiniz. Eğer İtalya vizesi alır ilk olarak başka bir ülkeye girerseniz yeniden vize alırken sıkıntı çıkarabilir.

UÇAK ÜCRETLERİ ÖDENMİŞ OLSUN

Gidiş dönüş uçak biletinizin iptal edilebilecek bir rezervasyon olmasındansa parası ödenmiş olması niyetinizi daha güzel anlatacaktır.

AİLEDEN BİRİ SPONSOR OLSUN

Başvuru için gerekli evraklar listesinde çalışmayan kişiler için gerekli evraklar yazmaz Eğer çalışmıyorsanız, ya da maaş ve SSK belgelerinizde geliriniz düşük görünüyorsa, eşiniz, anne yada babanız sponsor olabilir. Bu kişi Yazacağı bir dilekçe ile Yurt dışlında kaldığınız süre boyunca tüm masraflarınızın kendisi tarafında karşılanacağını belirtmeli. Bu dilekçeyle beraber İstenen evraklar listesindeki, hem kendi durumunuza uygun evrakı hem de size kefil olan kişinin çalışma ve maddi durumuna uygun olan evrakları dosyaya koymalısınız. Sizin ve Kefilin Üzerine kayıtlı tapu ve ruhsat fotokopilerini ve varsa sizin son 2-3 aya ait düzenli ödediğiniz (minimum tutarı değil tamamını) kredi kartı ekstrelerini de dosyaya eklemelisiniz. Kendi hesabınızda da 5.000 TL civarında para olmalı. Ben bu şekilde pek çok kez vize aldım. Bayanlarda sorun çıkmadığını biliyorum ama erkeklerde anne yada baba sponsor olursa vize çıkıp çıkmadığında emin değilim. Tabiî ki denemekte fayda var

SEYAHAT AYRINTILARINIZI BELİRTİN

Eğer tek bir şehre değil de bir kaç şehre gidecekseniz gezi programınızı ayrıntılı şekilde belirtin. Gitmeden araba kiraladıysanız araba kiralama evrakınızı dosyaya ekleyin.

BİRLİKTE GİTTİĞİNİZ KİŞİLERDEN YARARLANIN

Beraber gittiğiniz kişiler daha önce vize almışlarsa onların pasaport fotokopilerini dosyanıza ekleyin.

EGE KIYILARINDA YAZLIĞINIZ MI VAR

Eğer Yunanistan’dan başvuru yapacaksanız ve Bodrum, Marmaris, Datça, Çeşme gibi yunan adalarına günlük feribot çalışan eğe kıyılarında sizin ya da ailenizin yazlığı varsa, yaz döneminde sık sık adalara gitmek istediğinizi söylerseniz ve yazlığın tapu fotokopisini dosyaya koyarsanız uzun vize alma ihtimaliniz artar.

ÇOK GİRİŞLİ VİZE

Vize başvuru formunu doldururken multi seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Uzun süreli vizenizin çok girişli olmaması durumunda size hiçbir yararı olmaz. Anlattığım yöntemlerin hepsini denedim. Kıvılcım iki yıl öncesine kadar hep babamın sponsor olmasıyla vize aldı. Ben Mehmet’in sponsor olmasıyla aldım. En önemlisi ilk vize. Vize tarihini geçirmeden ülkeden ayrıldığınız sürece ondan sonraki vizelerde hiçbir sorun çıkmaz..:İtalya Gezi Notları:.

.:Hırvatistan Gezi Notları:.

.:Slovenya Gezi Notları:.

.:Sırbistan Gezi Notları:.

.:Bulgaristan Gezi Notları:.