SIRBİSTAN

Balkanlarda Türklere vize uygulamayan birkaç ülkeden biri olması nedeniyle özellikle kısa süreli tatilleri değerlendirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. İstanbul Belgrad uçuşu 1 saat 15 dakika sürüyor.

PARA BİRİMİ

Sırp Dinarı Kullanıyorlar. 1 Euro 118 Dinar civarında (Haziran 2017) Sırbistana geçer geçmez para bozdurmakta fayda var eğer dolar yada euroyla alışveriş yaparsanız, kuru düşük hesaplıyorlar.

YOLLAR

Yolları gayet güzel hemen hemen tamamı otoban. Biz güvenlik konusunda hiçbir rahatsızlık hissetmedik. Otobanlar ücretli otobandan çıkarken ödeme yapılıyor.

Sadece 2 şehrini gördüğüm Sırbistan benim için biraz mağrur, biraz mahcup bir ülke. Sırbistan’ın her bölgesinde farklı hissediyorsunuz. 2 nehrin kraliçesi dediğim Belgrad şık ve zarifken, Novi şad şımarık ve yaramaz. Arabayla geziyor olmanın avantajlarından yararlanıp kırsal kesimini de gördüğümüz Sırbistan’ın uçsuz bucaksız tarlaları etkileyici. Sanırım Sırbistan Avrupa tarımında önemli bir yere sahip.Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bu bölgede yaşanan savaşı en az hasarla atlatan ülkelerden biri olmasına rağmen zaman zaman savaşın izlerine de rastlamak mümkün.

Türklere karşı hep sıcak davrandıklarını gördüğüm Sırbistan’da yeme içme konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Sulu yemekler, hamur işleri ve kebaplar çok yaygın. Yemekler hem lezzetli hem porsiyonlar büyük, hem de fiyatlar uygun.