SLOVENYA GEZİ REHBERİ

Zagrep’ten ayrıldıktan 30 km sonra sınıra geldik. Hırvatistan da Avrupa birliğinde olmasına rağmen daha sınırda gerçek anlamda Avrupaya girdiğini anlıyorsun. Hırvatistan tarafında kontrol yok çıkış kaşesi bile basmıyorlardı. Ama Slovenya tarafında kuyruk oluşmuştu. Bu kapıda evraklarımız iyice incelendi her şeyi kontrol ettiler. Bizim arabayı aramadılar ama önümüzde bir Makedonyalı aile vardı onların benzin deposunun kapağına kadar açtılar

NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan Ljubliyana’ya THY’nın direk uçuşu var. Uçuş 2 saat kadar sürüyor. Avrupa birliği üyesi olan Slovenya’ya gitmek için Bordo pasaporta Shengen vizesi almak gerekiyor. Yeşil ve Kırmızı pasaport vizeden muaf.

YOLLAR

Sınırdan Ljublijana’ya kadar yol 110 km. Yolları otoban. Otoban için Vinyette (otoyol kartı) almak gerekiyor. Bu kart 7 gün geçerli fiyatı da 15 Euro. Cama yapıştırmak gerekiyor ama biz yine yapıştırmayarak camın önüne koyduk.Slovenya'da hummalı bir otoyol yapım çalışması var. En çok üzüldüğüm, muhteşem ormanlar kesilmiş taşocakları açılmış. Avrupalı da olsan otoyol yapmak için taşocağı açacaksın başka yolu yok. Slovenler otoyolda değişik bir tanıtım çalışması yapmışlar. Hangi şehir ya da ilçeden geçiyorsak Bilbordlarda onunla ilgili tarihi yerlerin Resimleri var çok güzel olmuş.

PARA BİRİMİ

Para birimi Euro. Bu nedenle de Yugoslavya’dan dağılan ülkeler içinde en pahalısı. /td>

DİL

Slovence konuşulan ülkede İngilizce bilme oranı çok yüksek. Hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Alfabe olarak da Latin alfabesi kullanılıyor.