Seyahat Rehberi - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ / SEYAHAT REHBERİ

SEYAHAT REHBERİ

PASAPORTUNUZU, KİMLİKLERİNİZİ VE BİLETLERİNİZİ KONTROL EDİN

Pasaportunuzun veya vizenizin gününün geçmediğinden emin olun. Uzun süreli schengen vizeniz varsa son 6 ay içinde schengen bölgesine yaptığınız seyahatlerinizin 90 günü geçmemesi gerekiyor. Biletin üzerindeki kişisel bilgilerinizi gözden geçirin ki son dakika sürprizleriyle karşılaşmayın. Eğer yurt dışında araba kiralayacaksanız ehliyetinizin yanınızda olduğundan emin olun. Pasaportunuzun fotokopisini de yanınıza bulunsun, Pasaportunuzu kaybetme gibi bir durumda işinizi çok kolaylaştıracaktır.

CHECK - İN

Hava yolları check-inleri 24 saatle 48 saat arasında açılıyor. Takip edip açılır açılmaz check- in yaparsanız daha rahat bir uçuş geçirebilirsiniz.
OTEL REZARVASYONLARI

Rezervasyonunuzu teyit edin ve rezervasyonun çıktısını yanınıza alın. Zaman zaman pasaport kontrollerinde nerede kalacağınızı soruyorlar. Bu tip sorular canınızı sıkmasın sokakta yatmayacağınızdan emin olmak istiyorlar. Sonuçta cüzdanınızda ne kadar para olduğunu bilemezler. Eğer oteli, gittikten sonra ayarlamayı düşünüyorsanız (biz Sicilya’da öyle yapmıştık.) o zaman göstermelik bir rezervasyonun çıktısını yanınızda bulundurmanızda fayda var.
SEYAHAT SAĞLIK SİGORTANIZI YAPTIRIN

Eğer vize alacaksanız zaten yaptırmak zorundasınız. Ancak vizesiz bir yere seyahat ederken de yaptırmanızda fayda var. Çünkü başınıza gelebilecek en ufak rahatsızlık bile sizin ciddi hastane faturaları ile karşılaşmanıza neden olabilir.

İLAÇLAR

Sürekli kullandığınız ilaçların yanı sıra, Antibiyotik, Ağrı kesici, ishal ilacı, sinek ısırıklarına karşı kaşıntı giderici merhem, mide bulantısı hapının yanınızda olmasında fayda var. Balkanlar seyahatimizde dişim apse yaptı. Yanımda antibiyotik olmasının ne büyük nimet olduğunu gördüm. Yoksa Avrupa’da öyle herhangi bir eczaneye gidip antibiyotik almak mümkün değil.

ŞARJ ALETLERİ

Evet telefonu unutmuyoruz, ama şarj aleti sadece ihtiyaç olunca insanın aklına geliyor. Şarj aletlerini bavula koyduğunuzdan, powerbankları yola çıkmadan doldurduğunuzdan emin olun. Gittiğiniz ülkede kullanılan priz çeşitlerini öğrenin.

OFFLİNE PROGRAMLAR

Öncelilkle Offline Kullanacağınız harita programını seçin ve telefonunuza indirin. Ben MAPS ME’yi kullanıyorum. Bu programda gideceğim şehri indirdikten sonra gitmeyi planladığım yerleri Goggle Earth’ten bakıp işaretliyorum. Böylece gitmek istediğim yeri yazımını bilmediğim ya da farklı bir adı olduğu için haritada bulamama sorunu yaşamıyorum.Döviz çevirici program indirin. Eğer Euro ya da Dolar kullanılan bir ülkeye seyahat etmiyorsanız, bir süre sonra fiyatları hesaplarken kafanız karışıyor. Bu nedenle bu programlar çok kullanışlı. Ben XE kullanıyorum.

HAVA DURUMUNU ÖĞRENİN

Hem doğru ayakkabı ve kıyafet götürmeniz açısından hem de şemsiye, bere, güneş gözlüğü gibi aksesuarlara gereksiz para ödememeniz açısından hava durumunu bilmenizde fayda olacaktır.BAVULUNUZU ERKEN HAZIRLAYIN

Böylece hem son anda hangisini götüreceğinize karar veremediğiniz için her şeyi alarak kendinize anlamsız yük etmemiş olursunuz. Hem de en gerekli şeylerin unutulma ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.
Bavulunuzu hazırlarken her günün kıyafetlerini kendi içinde sıkıca rulo yapıp poşetlere koyarsanız, hem sığmama imkan yok dediğiniz sırt çantalarına sığabildiğinizi görürsünüz hem de acaba bu etekle neyi giysem diye bavulu dağıtmadan uyumlu giyinebilirsiniz. Ayrıca her şey poşetlerde olduğu için eşyalarınız yağmur gibi faktörlerden etkilenmezler.
Eğer ucuz bilet bulduysanız, uçuşunuz bagajsız olabilir. Sadece el bagajıyla seyahat edecekseniz El bagajlarında sıvı taşıma yönetmeliklerine dikkat edin. 1 adet 1 lt’lik kilitli poşet içerisine her biri 100 ml’den büyük olmayacak şekilde sığabildiği kadar malzeme koyabilirsiniz. Olabildiğince minik kapları kullanırsanız ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza alabilirsiniz. Bana güvenin denenmiştir.
Yanınıza mutlaka bir hırka alın. Özellikle yazın uçaklar ve havaalanları klimalar nedeniyle çok soğuk oluyor.

PARA

Mümkünse bel çantası tarzı bir çanta edinin bu çantalar kapkaççılara karşı daha güvenli. Paranızın hepsini aynı yere koymayın. Asıl miktarı çantanın iç gözlerine, daha küçük miktarları ise sürekli açıp kapatacağınız gözlere koyarsanız. Alışveriş sırasında para düşürme stresinden kurtulabilirsiniz.