San Marino Gezi Rehberi - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ/ İTALYA/ SAN MARİNO

SAN MARİNO GEZİ REHBERİ

Ne zaman Bologna’ya gitsek San Marino’ya geçelim diye düşündük ama İtalya’da ki pek çok yer San Marino’dan daha cazip geldiği için hep erteledik. Çünkü San Marino’ya gidene kadar küçük yapay bir şehir devleti olduğunu düşünüyorduk. Ama yanılmışız. Hatta o kadar ki hayatımız boyunca San Marino ile ilgili olarak bizde oluşan tüm algılar yanlışmış.İlk olarak; Avrupa’da ki birkaç mikro devletten biriyse de, o kadar küçük bir ülke değilmiş. Ülkenin dokuz şehri var. Başkentleri ülkeyle aynı adı taşıyan San Marino.İkinci olarak; hiç yapay olmadığı gibi, çevresi tamamen İtalya topraklarıyla çevrili olmasına rağmen İtalya’nın bir parçası gibi değil. Herkes İtalyanca konuşsa da arabaların plakalarından, etraftaki bayraklardan farklı bir ülkede olduğunuzu hissediyorsunuz.Ayrıca düşündüğümün aksine geçen yüzyılda Avrupa’nın şekillenmesi sırasında kurulan ülkelerden biri de değilmiş. Öyle ki 4. Yüzyılda kurulmuş olan San Marino Cumhuriyeti, Avrupa’nın en eski ülkelerinden birisiymiş ve “Papalık Ordusu” tarafından birkaç kez işgal edildiyse de tarihi boyunca bağımsız bir devlet olmuş.En büyük şaşkınlığım ise Apenin dağlarında kurulu bir ülke olduğunu görmemiz oldu. Nedense düz bir şehir hayal etmişiz. Ovada kurulu sarı bir şehir beklerken dağların üzerinde yemyeşil bir ülke bulduk.Her ne kadar ülkenin dokuz şehri varsa da biz sadece başkent San Marino’ya gittik.

SAN MARİNO NEREDE?

Denize kıyısı olmayan ve tamamı İtalya topraklarıyla çevrili olan San Marino İtalya’nın kuzey doğusunda, Emilia Bologna ve Marche bölgeleri arasında Apenin dağları üzerinde bulun Monte Titano zirvesinde yer almakta.SAN MARİNO’YA NASIL GİDİLİR?

Sadece karayoluyla ulaşılabilen ülkeye gitmenin en kolay yolu, uçakla Bologna’ya gidip buradan araba kiralayarak San Marino’yu ve tabi bölgeyi gezmek. Aslında San Marino Rimini’ye çok yakın ama Rimini’ye Türkiye’den direk sefer bulunmuyor.

Tabi araba kiralamak söz konusu olunca mutlaka İtalya’da Araba Kiralamak ve Cezalar yazımı okumanızı önereceğim.
Biz San Marino gezimizi Toskana turumuzla birleştirmiştik ama isteseniz Bologna’dan bir günlük araba kiralayarak San Marino’ya gidip aynı gün geri dönebilirsiniz. San Marino Bologna arası 135 km.

İtalya’nın şarap bölgesi Toskana’yı merak ediyorsanız Toskana Gezi Rehberi yazımı okumalısınız.
San Marino şehrine sadece yerlisi arabayla çıkabiliyor. Turistler belli bir yere kadar arabayla geliyor. En tepeye çıkmadan önce polisler durduruyor. Bu bölgede arabayı park edecek çok yer var. O nedenle kaygılanmanıza gerek yok. Arabayı park ettikten sonra 10 dakikada bir gelen otobüsle şehre ulaşılıyor. Dönüşte de aynı şekilde otobüs getiriyor.

SAN MARİNOYA NE ZAMAN GİDİLİR?

Avrupa bahar aylarında hep güzel olsa da San Marino’ya gitmek için en uyun zaman yaz ayları. Oldukça yüksekte olmasının etkisiyle çok yağış alıyor. Biz temmuzda gittiğimizde bile tüm gün yağmur yağdı.SAN MARİNO’DA NEREDE KALINIR?

Biz San Marino’da kalmadığımız için çok ayrıntılı bilgi veremeyeceğim ama şehirde çok fazla otel görmediğimi belirtmeliyim.

SAN MARİNODA NE YENİR?

İtalya’da neyi seviyorsanız San Marino’da da aynılarını yiyebilirsiniz. Bolonez soslu makarna, lazanya, pizza, tiramisu… Yeme içme konusunda İtalya’dan hiçbir farkı yok.DİL

San Marino’da İtalyanca konuşulmakta ama İngilizce bilenler de oldukça fazla.

SAN MARİNO UCUZ MU?

Şehirde sadece pizza yiyip kahve içtik ama gördüğüm kadarıyla İtalya’dan farkı yok. Fiyatlar gayet normal. Hatta hediyelik eşya satılan dükkanlarda fiyatlar İtalya’dan bile ucuz diyebilirim.VİZE

San Marino’ya gidebilmek için ya Schengen vizeniz ya da yeşil pasaportunuz olması gerekiyor ama zaten İtalya’dan geldiğiniz düşünülecek olursa bunlardan biri mutlaka oluyor. Zaten pasaport kontrolü falan yapılmıyor. Ama eğer pasaportumda bu ülkenin giriş çıkış damgası olsun isterseniz meydandaki Turizm Bürosunda basılıyormuş. Biz bastırmadık ama sanırım 5 Euro falan gibi bir ücreti var.

Uzun süreli Schengen Vizesi almak istiyorsanız Vize İçin İpuçları yazımı okuyabilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

San Marino’da gezilecek yerlerin başında Guaita Kulesi, Cesta Kulesi ve Montale Kulesi gelmekte. Bu üç kule aynı zaman da San Marino Bayrağı üzerindeki armada da yer almakta.GUAİTA KALESİ

Üç kulenin en büyüğü ve en ünlüsü olanı Guaita 11. Yüzyılda savunma amaçlı olarak inşa edilmiş. İlk yapıldığında hiçbir temeli olmadan bir kayanın üzerine yapılmış ve sürekli güçlendirilmiş. Sanırım 15. Yy’da temelsiz bir kaleyle bu işin olmayacağını anlayıp şimdiki kaleyi inşa etmişler.CESTA KULESİ

En yüksekteki kule olan “Cesta” Titano Dağının zirvesinde inşa edilmiş. Silah deposu ve hapishane olarak kullanılmış olan kule günümüzde silah müzesi olarak gezilebilir. Guaita için alınan bilet Cesta kulesi içinde geçerli.Gözetleme amaçlı kullanılmış olan Montela Kulesi maalesef gezilemiyor.

PİAZZA DELLA LİBERTA

Şehrin önünde bir manzara terası gibi konumlanmış ince uzun meydanın çevresi, devlet daireleri ve kafelerle çevrili. Meydanın ortasında ise özgürlük anıtı bulunmakta.

Bu meydanda öyle bir sağanağa yakalandık ki sırılsıklam olduk. Ama yine de san Marino’da en çok burayı sevdik. Hem manzarası çok güzel hem de çok canlı bir meydan.Piazza della Libertà’nın altında, yağmur suyunu toplayan sarnıçlar bulunmakta. Eskiden şehrin su ihtiyacı bu sarnıçlardan karşılanırmış.

PALAZZO PUBBLİCO

Piezza della Liberta’da bulunan Pubblico Sarayı hem Hükümet Binası hem de Belediye Binası olarak kullanılmakta. Floransa’da ki Palazzo Vecchio'ya çok benziyor ama onun oldukça küçüğü.BASİLİCA Dİ SAN MARİNO

Şehrin ana kilisesi olan San Marino Bazilikası 19. Yüzyılda Neoklasik tarzda inşa edilmiş. Sekiz Korint sütunlu girişi dışınca oldukça sade bir kilise.CHİESA Dİ SAN PİETRO

Bazilikanın hemen yanında yer alan San Pietro Kilisesi 7. Yüzyılda inşa edilmiş. 17. yüzyılda ise tamamen yenilenmiş. Ancak içinde 7. yüzyıldan kalma mermer sunaklar bulunuyor.

SAN FRENSİSCO KİLİSESİ

San Marino’nun ana giriş kapısının yakınlarında yer alan kilise 14. yüzyılda inşa edilmiş. Oldukça sade bir kilise.MUSEO DELLA TORTURA / İŞKENCE MÜZESİ

Ana giriş kapısına bitişik olan müzede 16. Ve 17. Yüzyıllarda kullanılmış işkence aletlerini görebilirisiniz. Tabi ilginizi çekiyorsa.CAVA DEİ BALESTRİERİ /TAŞ OCAĞI

Şehrin ortasında taş ocağı olur mu demeyin var. 19. yüzyılda Palazzo Pubblico'nun restorasyonu için gerekli taşın çıkarılması için açılmış, günümüzde okçuluk sahası olarak kullanılmaktaSANTA CHİARA MANASTIRI

17. yüzyıldan inşa edilen manastır günümüzde San Marino Üniversitesi tarafından kullanılmakta. İsterseniz bahçesi gezilebiliyor.

San Marino’da gezilebilecek yerler bu kadar. Kalelere çıkmak biraz yorucuysa da mutlaka dolana dolana tepeye çıkan yolları boyunca yürüyüp Kalelere çıkın ve manzaranın tadını çıkarın. O kadar ki hava açıksa denizi bile görebiliyorsunuz.