Phi Phi Gezi Rehberi - Bize Yol Olsun

GREZDİKLERİMİZ/ TAYLAND/ PHİ PHİ

PHİ PHİ GEZİ REHBERİ

Andaman denizinde iki ayrı adadan oluşan Phi phi adaları bölgenin en popüler destinayonu. Adalardan Phi Phi Don’da yerleşim var. Bu adaya ilk olarak 1940'larda Müslüman balıkçılar yerleşmiş. Şu anda da Nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman. Phi Phi leh ise 2000'lerin başında Leonardo Di Caprio’nun oynadığı Kumsal filmiyle tanınmış. Bu adada yerleşim yeri yok. Sadece günü birlik turlarla gezilebiliyor.PHİ PHİ'YE NASIL GİDİLİR??

Adada havaalanı olmadığı için tek ulaşım denizden yapılmakta. İster Puket’ten İster Krabi’den kalkan Feribot ya da speed botlarla adaya ulaşılıyor. Biz Krabi’yi tercih ettik hem daha yakın hem daha ucuz. Bangkok Krabi uçuşumuz Nok Air ile, Krabi Bangkok uçuşunu ise Thai Air ile yaptık. Kişi başı gidiş dönüş 77 $ tuttu, tabi sürekli kampanyaları takip ettik ve aslında pahalı bir havayolu olan Thai Air’in güzel bir kampanyasını yakalayarak biletimizi aldık.

Krabi’den Phi Phi’ye gitmek için günde 2 feribot var ilk feribot 9:00da 2.feribot ise 13:30 da. Uçağımız sabah saat 6:00’da kalkmasına rağmen uçuş 2 saate yakın sürdüğü için 9:00 feribotuna yetişme ihtimalimiz yok diye düşünmüştük, ama umut dünyası işte acele etmekten de hiç vazgeçmedik. Uçağımız sorunsuz bir şekilde Krabiye indiğinde saat 7:50 idi havaalanından çıktığımızda ise 8:05’di. İşlerin böylesine hızlı halledilmesine inanamadık. Havaalanının gelen yolcu bölümünde adalar için feribot bileti satan firmalar var. Hemen yolunu kesiyorlar. Bunlar aynı zamanda havaalanından feribot iskelesine transferi de yapıyorlar. Phi Phi 9:00 feribotunu istiyoruz dedik yetiştiririz dediler.Kişi başı 400 THB ye biletlerimizi aldık. İnternette 450 THB idi ama burada indirim yaptılar. Kalabalık olduğumuzdan feribot iskelesine gitmek için bize 1 minibüs verdiler en çok burada zaman kaybettik 10 dakika minibüsü bekledik. Yol yarım saate yakın sürüyor. Limana geldiğimizde saat 9:00’u geçmişti ve daha aldığımız biletleri onaylatmamız lazımdı. Onaylayacak adama gittiğimde dönüş biletlerini de alın adada pahalıya satıyorlar dedi burada da aynı indirimi yaptılar ve dönüşte Krabi’de kalacağımız otele transferimizi de kapsayan biletlerimizi aynı fiyata aldık. Bundan sonrasını gişelerden iskeleye kadar o bavullarla koştuk. Ama boşuna koşmuşuz çünkü onlar zaten bizi bekliyordu. Sanırım daha bileti satın aldığımız ilk acente feribota haber veriyor ki feribotun yolcuları karşılayan görevlisi 9 kişilik grup değil mi diye bize onaylattı. Anlayacağınız organizasyon inanılmaz. Tabi bu strese girmeyeyim diyorsanız pahalı bir alternatif olarak speed botlar da var.Dönüşte ise feribot bileti alırken feribottan sonra gideceğiniz yer için transfer almanız mümkün. Hatta size tavsiyem mutlaka bu transferi alın. Hem çok ucuz hem de büyük kolaylık. Phi Phi feribot iskelesine geldiğinizde biletini alıp göğsünüze gideceğiniz yeri yazan bir kağıt yapıştırıyorlar. Railley beach, Airport ya da şehir merkezi nereye gidecekseniz oranın adını yazıyorlar. Bu kağıt Krabi’de feribottan indiğiniz de sistemin işlemesini sağlıyor. Görevliler daha doğrusu değnekçiler göğsünüzde yazana göre hemen sizi ayırıyorlar minibüsler geliyor, binip gidiyorsunuz. Ancak burada yoğunluk varsa biraz beklemeniz gerekiyor. Bu bekleme sırasında taksiciler gelip minübüs gelmeyeceğini sizi uygun fiyata istediğiniz yere götüreceğini söylüyorsa da kesinlikle onlara inanmayın. Minibüs mutlaka geliyor.

PHİ PHİ'DE NEREDE KALINIR?

Phi Phi Don’un merkezi Feribottan indiğiniz yer olan Tonsai. Gece hayatının yoğun olduğu bu bölge partilere katılmak istiyorsanız kalacağınız yer olmalı. Ama buranın sahili hiç güzel değil. O yüzden denize girmek için adanın diğer taraflarına gitmeniz gerekecektir.

En güzel plajları Tonzainin dışında özellikle doğu sahillerinde. Bu sahillerin hepsinde hostellerden lüks otellere her beklentiye uygun kalacak yer bulunabiliyor. Otellerin plajları herkese açık olduğu için lüks oteller belli sahillerde yoğunlaşmış değil. Bu sahillerde kalacaksanız unutmamanız gereken nokta feribot saatinizi kalacağınız Otele bildirmek olmalı. Çünkü feribottan Tonsai’de indikten sonra diğer sahillere ulaşmak için karadan bir yol yok. Denizden teknelerle (long tail) geçmek zorundasınız. Kıyıda sizi götürecek pek çok tekne olsa da oteller bu geliş ve gidiş transferlerini kendileri ayarlıyorlar.Biz Loh Bagoa Beach’te Phi Phi CoralBay’da kaldık bu tesisin hem 3 ve 4 kişilik villaları hem de Guest House tarzı oteli var biz forumlardan Guest House’nin çok sıkıntılı olduğunu ama villaların iyi olduğunu okumuştuk. Villalarda konaklayacağımız içinde içimiz rahattı ve villalar gerçekten güzeldi. 9 gece için Villa başına 500 $ ödedik. Hatta rezervasyonumuzda kahvaltı dahil olmamasına rağmen her sabah kahvaltı da verdiler. Tabi kahvaltı peynir zeytin değil, tereyağ ekmek ananas, muz ve kahve ama bize yetti.

PHİ PHİ'DE NE YENİR?

Tonsai merkezde restoranlardan, sokak tezgahlarına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Adadaki tek burger king de burada. Ayrıca burada birkaç tane 7/11 marketlerden de var. Deniz ürünleri ada mutfağının temelini oluşturuyor. Balık çeşitleri, karides, kalamar, midye, yengeç her restoranda ya da sokak satıcısında bulabileceğiniz yemekler. Fiyatları gayet uygun.ALIŞVERİŞ

Alışveriş yapmak için de en uygun yer Tonsai. Bütün sokakaları hediyelik eşya dükkanları ile dolu. Uzak doğuya özgü şallar, heykelcikler, tütsüler ve magnetler, aklınıza gelen her şey bu dükkanlarda bulunuyor. Phi Phi’nin tek kötü yanı dükkanlara, marketlere, eczaneye aslında restoranlar dışında nereye girerseniz ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor. Bir tek restoranlara ayakkabıyla girebiliyorsunuz.

PARA BİRİMİ

Tayland’ın para birimi Baht. 100 baht 12 TL civarında. (Ocak 2018) Tonsai’de Para bozdurmak için döviz büroları var. Ancak döviz büroları öğle saatlerinde kapanıyor. Açılması için 1,5-2 saate yakın beklemeniz gerekiyor. Adanın diğer sahillerinde döviz bürosu yok, bu işi marketler yapıyor.

PHİ PHİ UCUZ MU?

Ada için çok ucuz denemez, ne de olsa turistler açısından çok popüler ve Bangkok’taki gibi sokak pazarları yok. Yine de böylesine turistik bir ada için fiyatlar uygun denilebilir.

DİL

Resmi dil Tayca olmasına rağmen İngilizce herkes tarafından konuşuluyor. Ancak o kadar farklı bir İngilizce konuşuyorlar ki gerçekten anlamak zor.

DİN

Ada halkın büyük çoğunluğu Müslüman, pek çok yerde cami görebiliyorsunuz. Geri kalanları da Budist.

PHİ PHİ GEZİLECEK YERLER

LOH BAGOA BEACH

Biz bu sahilde kaldık. Özellikle burayı tercih ettim Tonsai dahil kuzeydeki tüm sahillere yürüyerek ulaşılabiliyor. Günde iki defa gel git oluyor.ilk gittiğimiz günlerde deniz sabah ve akşam saatlerinde çekilirken dönüşümüze doğru öğleden sonra ve gece çekiliyorduSahilde oteller dışında akşam 5'den sonra açılan bir restoran var. Şezlong falan yok ama sahilin her yeri hindistan cevizi ağaçları olduğu için gölge sorunu yaşanmıyor.Deniz bu bölgede adanın içlerine doğru giriyor kanallar oluşturuyor. Sık sık komoda ejderleriyle karşılaşabiliyorsunuz. Ama kimseye zararları yok.Aslında burası küçük bir köy, birkaç tane restoran, bir tane bar, iki tane de market var. Dolar bozma işini de bu marketler yapıyor. Kur şehirle çok fark etmiyor ama önemli bir konu var markete girerken ayakkabıları dışarıda çıkarman gerekiyor. Ben evde bile çıplak ayakla gezemeyen biri olarak bu işten nefret ettim.Köyde restorandan, marketten çok masaj salonu var. Çok uygun fiyata masaj yaptırabiliyorsunuz ama o tai masajı, masaj değil, işkence aracı. Zayıfsanız yaptırmayın. Biri bana söyleseydi yaptırmazdım size ben söylemiş olayım. Ama diğer masajları mükemmel. Genelde masajcılar hep iyi. Eğitimini almışlar ve sertifikalılar. Tüm Tayland’da Tai masajı 300 THB Yağ masajları 400 THB.

LANA BEACH

Otelin görevlisi bizi karşılayıp tekneyle getirdiğinde karaya buradan çıkmıştık. Diğer sahile göre daha derin olduğu için çekilme zamanı da denize girilebiliyor. Buradaki balıklar da daha çeşitli, şnorkel yapmaya daha elverişli.NUİ BEACH

Evet benim en sevdiğim plaj, Maya bay’ın sessiz sakini, çekilmeden en az etkilenen koy. Phi Phi’nin açık ara en güzel plajı. Tabi bir plajın bu kadar özelliği olursa zorlu bir yolu olur. Long tail denen teknelerle ya da kanolarla gidilebiliyor ama bizim gibi yürümekten ve tırmanmaktan çekinmeyenler için patika yol var.Denizin içinden 100 m kadar yürüdükten sonra (Denizin yüksekliği göğüs hizasını pek geçmiyor ama tabi eşyaları kaldırarak yürümek gerekiyor. Denizin içi taşlık dikkatli basmak gerek.) tekrar karaya çıkıyorsun. Koy diğer tarafta olduğu için 200 metre kader tepeyi tırmanıp iniyorsun karşında muhteşem bir manzara. Bu tepe biraz dik bu nedenle ağaçlardan kalın halatlar sarkıtmışlar bunlara tutunmak gerekiyor. Bildiğin halatlı tırmanış. Gözünüz korkmasın biz buraya kadehlerimiz rakımız buzumuz suyumuz ve diğer eşyalarımızla geldik ve ayağımda sandalet bile yoktu bildiğin terlik vardı Buraya ulaştıktan sonra manzara mükemmel, kumsal senin, çok az insan var. Diğer adalardan speed boatlarla gelenler sahile yanaşmıyor açıkta denize giriyor. Kara yolu da zorlu olunca plaj 10-15 kişiyle size kalıyor. Adanın kuzey tarafında güneşin batışını en güzel izleyebileceğiniz kumsal da burasıTONSAİ

Adanın merkezi olan Tonsai’ye de kaldığımız yerden yürüyerek gidilebiliyor yine patika bir yol var. Ormanın içinden 1,5 saat kadar yürünüyor ya da long taille gidilmesi gerekiyor. Loh Dalum plajı long taillerin yanaştığı ve denize girilen plaj, diğer taraf ise feribotların yanaştığı iskele. Bu iki sahil arasındaki sokaklar, barlar, restoranlar, masaj salonları ve hediyelik eşya tezgahlarıyla dolu.LEAM THONG BEACH

En kuzeydeki plaj. Adanın en uzun plajı burada. Büyük resort otellerin çoğunluğu bu sahilde yer alıyor. Ancak sahilde denize girmekle ilgili bir sorun yok sahiller herkese açık havlunuzu serip denize girebiliyorsunuz. Buranın denizi de çok güzel, ağaçlar denizin içine kadar girmiş ağaçlarda hamaklar ve salıncaklar kurulu tabi bunlar otele ait ama kimsenin bunlara binmeyin dediğini görmedim. Kıyıda Holiday in oteli var. Bu otelin restoranında ve cafesinde de oturulabiliyor. Fiyatları öyle çok yüksek değil ancak otel restoranlarında oturursanız fiyatlara %30 adisyon ücreti ekliyorlar.Ada 2004 yılındaki tsunami felaketinden çok fazla etkilenmiş neredeyse tamamı yerle bir olmuş ve yeniden inşa edilmiş. Şu anda ise adaya adımınızı attığınız andan itibaren tsunami uyarı levhaları sizi karşılıyor tsunami kaçış tepelerini gösteriyor. Bu tepelere ormanın içinden patika yollarla çıkılıyor. Biz bunlardan 1 tanesine tırmandık tepeye vardığınızda manzara mükemmel ancak yol gerçekten zorlu.TURLAR

Andaman denizindeki adalara çeşitli turlar yapılıyor. Her yerde tur acentaları bulmak mümkün. Biz 9 kişi olduğumuz için tekne ya da speed botta sadece biz olabiliyorduk. Bizim gitmek istediğimiz yerler için 3 tur yapmak gerekiyordu.

1. Turda Phi Phi Leh adasında, Maya Bay, Pileh Lagünü, Viking Mağaraları, Monkey Beach’i ve Tonsai’yi gezdik bu tura long tail denen teknelerle çıkılıyor. Genel olarak acentalar bu turu tekne başına 5000 THB’ye yapıyorlar.

2. Turumuzda Chicken adası, Ko Poda, Ko Tup, Railey Beach ve Bamboo adasını gezdik. Bu tura tek motorlu Speed bot ile çıktık. Acentalar Bu tura 13.000 THB fiyat veriyor.

3. Turumuzda ise Ko Hong, Khao Phing Kan (James Bond Adası), Koh Panyi’ye gittik. Bu tura ise çift motorlu Speed Botla çıkılabiliyor çünkü çok uzak Bu turada acentalar 25.000 THB istiyorlardı. Bu 3 tura en fazla toplamda 35.000 THB düştüler. Biz kaldığımız otelin sahibinin tur yaptığını öğrenince ondan fiyat istedik bize 3 tur için toplam 31.000 THB fiyat verince onu tercih ettik.

MAYA BAY

Gitsen bir türlü gitmesen olmaz. Maya Bay’ı anlatacak başka cümle bulamıyorum. Onlarca tekne turistleri getiriyor. O kadar kalabalık ki denize girecek yer yok. Ayrıca adaya çıkmak kişi başı 400 THB. Sakin bir zamanı yakalanabilse denizin çok keyifli olacağından eminim, yemyeşil kayaların arasında yarım ay şeklinde bir kumsal nasıl kötü olabilir. Loh Samah’a (Filmde di caprionın atladığı yer) ormanın içinden yürüyerek gidiliyor. Tabi burası da o kadar dar ve kalabalık ki işte 1 saniye bakabiliyorsunMaya baydan sonra lagüne gelmeden önce şnarkol yapmak için duruyoruz. Bu deniz de muhteşem denize yiyecek bir şeyler attığınız anda balıklar etrafınızı sarıyorlar.PİLEH LAGÜNÜ

Lagün cennet gibi dar bir açıklıktan içeriye giriyorsunuz ve yüksek kayalıkların arasında durgun bir deniz. Ancak Deniz durgun olduğu için denizin üzerinde ağaç kabukları ve yosunlar var .VİKİNG MAĞARALARI

Burayı tekneyle geçerken görüyoruz. İçindeki Çinli denizcilerin yaptığı çizimler Viking Gemilerine benzetildiği için Viking Mağaraları deniliyormuş.MONKEY BEACH

Adada birkaç tane monkey beach var. Her tur başka birine gidiyor. Bu kumsalların hakimi maymunlar. Çantanızı falan sahile çıkarmaya gelmiyor anında ele geçirip içini boşaltıp malzemelerinizi alıp kaçıyorlar. Oldukça saldırgan olan maymunlara karşı dikkatli olmakta ve çok yaklaşmamakta fayda var. Son olarak kesinlikle yiyecek bir şey vermemelisiniz, zaten görevliler hemen uyarıyor. Çünkü bu sefer yiyeceği paylaşamadıkları için birbirlerine saldırıyorlar.Annelerinin kucağında bebek maymunlarsa bu plajdaki en güzel şey

RAİLEY BEACH

2. turumuza ertesi gün çıktık. İlk olarak Railey beache gittik. Burası anakarada Krabinin en güzel sahili ancak sadece teknelerle gidilebiliyor. Railley kaya tırmanışçılarının gözdesi, zaten kayaların görüntüsü de muhteşem.Doğu ve batı olmak üzere iki sahili var asıl sahil batı sahili. Tekneler doğu tarafına yanaşıyor Doğu ve batı arasında ormanlık patika bir yol var. Kayaların bazen altından, bazen kenarından yürüyerek batı sahiline ulaşılıyor. Bembeyaz kumlar, turkuaz bir deniz.Doğu tarafının manzarası, batı tarafının ise denizi mutlaka görülmeli.

KO PODA

Etrafını çevreleyen beyaz kumlu plajıyla ünlü olan ada aynı zaman da şnorkel yapmak içinde uygun. Ada giriş ücreti 400 Baht. Biz adaya çıkmadan şnorkel yaptık.

KO TUP, KO CHİCKEN

Ko tup 2 adadan oluşuyor ancak çekilme zamanı bu iki ada birleşiyor. İşte bu çekilme zamanında adını tavuk kafasına benzeyen kayalarından alan Chicken adasıyla da arasında yürünebilecek kum şeridi ortaya çıkıyor. Giriş ücreti 400 THB

Chicken adasından çekilmiş bu fotoğrafta arkada birleşmiş 2 ada da görülmekte.

BAMBU ADASI KOH PHAI

Yüksek kayalıkları olmayan bu adada beyaz kumlara doyuyorsunuz. Geniş kumsalı ve deniziyle çok keyifli.


İç kısımlar ormanlık. Bebek komodo ejderimizi de burada gördük Adaya giriş ücreti 400 THB. Anladığım kadarıyla her adaya giriş ücretli. Kaptan ücreti teknede toplayıp nereye ödeniyorsa ödüyor. Ama etrafta görevli falan yoksa ödemiyor. Biz her adaya para ödeyeceğiz diye yola çıkmıştık, 3 turda sadece 2 ya da 3 adaya girerken ödedik Maya Bay’a para ödemeden girmek imkansız gibi ama diğerleri denk gelirse ödüyorsun.

KHAO PHİNG KAN JAMES BOND ADASI

İlk 2 turu peş peşe yaptıktan sonra 1 gün ara verdik. Son turda yolumuz oldukça uzundu ilk olarak James Bond Adasına gittik İlk James Bond filminin bir sahnesi bu adada çekildiği için turistler tarafından James Bond adası olarak anılıyor. Tekneden indikten sonra o çok meşhur kireçtaşı kaya bloğunun olduğu tarafına biraz yürümek gerekiyor. Bu adada her şey turistik. Diğer adalarda hiç karşılaşmadığım şekilde tezgahlar kurulu. Magnet, kupa, hediyelik eşya satıyorlar. Manzarası etkileyici, zaten ben bu denizin ortasında ki kayalara bayıldımAdadan ayrıldıktan sonra tam olarak neresi olduğunu bilemediğim bir yerde kano yaptık Tekneyle denizin üzerine kurulu platformlara yanaştık buradan kano kiralayarak kalker kayaların arasından içinden altından gezdik. Bu kanolar 3- 4 kişilik. Bizim kanocumuz çok yorgundu sanırım. Hep aynı yerde dolandık durduk ama denizin içinde orman bile varmış arkadaşlar görmüşler.KOH PANYEE

Çok yüksek kayalıkların eteğinde, denizin üzerinde kurulu bir Müslüman köyü ne zaman kayadasın ne zaman sudasın anlamak mümkün değil. Okuluyla, camisiyle çeşitli dükkanlarıyla tam bir köy. 200 yıl kadar önce kendilerine yeni bir yer arayan Endonezyalı balıkçılar tarafından kurulmuş. Günümüzde sanki turizm daha ön plana geçmiş gibi. Okuldaki ders bile kapılar açık, turistler çocukların fotoğraf çekerken işleniyor. Köyün içlerinde o kadar çok dükkan var ki. Her yerde hediyelik eşya satıyorlar. 15 gün boyunca gördüğüm en güzel şalları bu köyden aldım. Tekneden iner inmez büyük bir restoran var fiyatları da çok uygun. Genelde turistler öğle yemeğini burada yiyorlar.Sürekli turistler fotoğraf çekerken nasıl ders yapılır ki.Köyün camisi

KO HONG

Tüm turlar içerisinde görmeyi en çok istediğim ada Ko Hong’tu. Goggle Earth’te gördüğümde hayran kaldığım adanın içine gizlenmiş muhteşem bir lagün var.İçine düz teknelerle, ya da kanolarla girilebiliyor. Diğer tarafındaki kıyısı ise dalış yapmaya uygun. Çok derin. Bu kadar çok görmeyi istediğim bu adaya geldiğimizde tam bir hayal kırıklığı yaşadık. Çekilmenin zamanını ayarlayamadığımız için adaya ulaştığımızda lagün tamamen boşalmıştı.İçinde ancak yürünebiliyordu. Denizin içinden yürüyerek ve dev gibi deniz kestanelerinden kendimi koruyarak lagüne ulaştığımda bu kadar büyük bir lagünün tamamen boşalıp kupkuru olacağını asla tahmin edemezdim. Lagün maceramızı kazasız atlattıktan sonra diğer kıyıya geçip denize girdiysek de o lagün içimizde kaldı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uzak Doğunun En İlginç Şehri.:Bangkok Gezi Rehberi:.

Tayland'da Farklı Bir Şehir .:Krabi Gezi Rehberi:.