Novi Sad Gezi Rehberi - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ / SIRBİSTAN/ NOVİ SAD

NOVİ SAD GEZİ REHBERİ

Sırbistan’ın 2. büyük şehri olan Novi sad 18. ve 19. yüzyıllarda bir kültür şehri özelliği kazanarak “Sırbistan Atinası” ünvanını almış. Hala kültür şehri özelliğini koruyan şehir, yıl boyunca düzenledikleri festivalleriyle, üniversite öğrencileriyle ve Tuna Nehri kıyısındaki plajlarıyla Belgrad’dan daha farklı. Daha sayfiye yeri havasında. İnsanlar sakin trafik daha rahat. Anlayacağınız Novi Sad’da kendimizi iyi hissettik.

NOVİ SAD’A NASIL GİDİLİR?

Novi Sad’a Türkiye’den uçuş yok. Belgrad’a gidilip karayoluyla geçmek gerekiyor. Belgrad’dan Novi Sad’a kadar 80 km otoban. Gayet rahat bir yol. Biz zaten arabayla Balkan turu yaptığımız için Zagreb’e geçmeden önce kendi arabamızla Novi Sad’a gittik. Eğer aracınızla seyahat etmiyorsanız, Novi Sad’a gitmek için araba kiralamaya gerek yok. Belgrad’dan otobüslerle rahatlıkla gidilebilmekte.

Bu yol boyunca gördüğüm tarlaların büyüklüğüne inanamadım. Hiç sınır çizgisi olmadan kilometrelerce devam ediyor. Tek bir kişiye falan ait olamayacak kadar büyük. Kominizim döneminde bu şekilde olduğunu okumuştuk. Sanırım günümüzde de bu tarlalar şirketlere ait. Çünkü çeşitlilikte yok kilometrelerce aynı ürün.Novi Sad’dan Zagreb’e giden yolun 40 km’si tek yön ve virajlı zaman zaman sollama falan yapılamıyor. Burada hoş bir olay yaşadık karşıdan gelenler selektör yapıyordu. Bende arabada bir sıkıntı mı var ki neden bize selektör yapıyorlar diye kapıları falan kontrol ediyordum. Mehmet bizde bir sıkıntı yok çevirme vardır onu haber veriyorlardır diyince “saçmalama Türkiye mi burası?” diye epey bir dalga geçtim. Nereye kadar. Çevirmeye kadar. Yani anlayacağınız. Türkiye de nasıl araba kullanıyorsanız Sırbistan’da da öyle kullanın.

Otobandan değil de köylerin kasabaların içinden yolculuk yapmanın tadı bambaşka tabi. Aynı bizdeki gibi, yol boyunca köylüler yetiştirdikleri ürünleri satıyorlar. Sırplı bir teyzeden kayısı ve kiraz aldık. Teyze tabi ki İngilizce falan bilmiyor ama bize o kadar sıcak davrandı ki bütün meyvelerinden tattırdı. Aldıklarımı yıkadı. Birde arkamızdan el salladı ki sanırsın ki Türkiye’deyiz.NOVİ SAD’DA NEREDE KALINIR?

Novi sad’da kalmadık ama merkezde pek çok otel bulunuyor. çok turistik bir şehir olmadığı için fiyatların uygun olduğunu düşünüyorum.

NOVİ SAD’DA NE YENİR?

Bütün Balkanlar’da karşılaşacağınız, köfte (cevabcici), kebap ve börek Novi Sad’da da yiyebileceğiniz yemekler. Nerede yerseniz yiğin bu yemekler hep güzel oluyor. Porsiyonlar oldukça büyük. Bunu bilerek sipariş vermenizde fayda var.

PARA BİRİMİ

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı. 1 Euro 118 Dinar civarında (Haziran 2017). Sırbistan’a geçer geçmez para bozdurmakta fayda var, eğer Dolar ya da Euroyla alışveriş yaparsanız kuru düşük hesaplıyorlar.

DİL

Kril alfabesini kullanmalarına rağmen resmi yerler dışında hiçbir yerde bu alfabeyi görmedik. Şehir tamamen Latin alfabesi kullanıyor gibi. İngilizceyi de pek çok kişi biliyor. Sırbistan alfabeyle ya da dille ilgili hiçbir sorun yaşamayacağınız bir ülke.

Belgrad’ı anlattığım .:Belgrad Gezi Rehberi:. yazımı okumanızı tavsiye ederim.

NOVİ SAD GEZİLECEK YERLER

TRG SLOBODE ÖZGÜRLÜK MEYDANI

Bu meydan Novi Sad’ın en önemli meydanı. İnsanların buluşma noktası olmasının yanı sıra, önemli tarihi olayların kutlamaları da bu meydanda yapılıyor. Meydan, Belediye binası, otel ve Katedralle çevrili. Pek çok cafe var. Çok sevdiğimiz bu meydanda üniversiteli gençlerle konuşup şakalaşarak epeyce zaman geçirdik.ST MARY KİLİSESİ

Özgürlük meydanında yer alan Katolik kilisesi 1894’te tamamlanmış. 72 metre uzunluğundaki çan kulesi ile Novi Sad’daki en büyük kilise. Katolik kiliselerinin içi gösterişlidir diye girdiysek de anladık ki Balkanlar’da kiliseler öyle İtalya’da ki gibi heykel ve resimlerle gösterişli sanat yuvaları haline dönüşmemiş.HOTEL VOJVODİNA

1854 yılında yapılan bu otel, Novi Sad şehrinin simgelerinden birisi.

HSVETOZAR MİLETİĆ ANITI

Özgürlük Meydanı’nın tam ortasında yer alan bu anıt gazeteci, yazar, politikacı, Svetozar Miletić’e için yapılmış.ZMAJ JOVİNA CADDESİ

St. Mary Kilisesi’nin hemen sağ yanından ileriye doğru uzayan, trafiğe kapalı bu cadde, Novi Sad’ın en eski caddelerinden biri olup, eskiden zanaat ve ticaret dükkanları ile doluymuş Bu cadde boyunca festival bayrakları asılı. Anladığım kadarıyla bu şehirde yazın hep festival var. Magnet ve hediyelik eşya alışverişini bu caddede yapabilirsiniz.Bu caddenin sonunda, şair Jovan Jovanovic Zmaj’ın bir anıtı ve hemen arkasında ise Sırp Ortodoks Kilisesi Piskoposu’nun sarayı yer alıyor. Buranın adı Vladičin Court olarak geçiyor.STRAND PLAJI

Novi Sad’ı gezi programıma almamın ilk nedeni bu plajdı. Tuna kıyısındaki en güzel plajlardan biri olduğunu okuyunca dünyadaki tüm nehir ve denizlere giymeyi hedeflemiş bir kişi olarak, “harika” demiştim. Ama nehrin rengini ve yüzenleri gördüğüm anda dalga geçiyorlar dedim. Sanırım biz Akdenizliler için Tuna’ya girme maceramız resimdekinden öteye geçemez. Orta Avrupa içinse önemli bir plaj olduğu kesin hafta içi olmasına rağmen çok kalabalıktı. Oldukça uzun bir sahil yapmışlar. Sahilin yanı sıra basketbol ve voleybol sahaları, oyun parkları, cafeleri ve pek çok yemek standıyla popüler bir bölge olduğu belli. Biz görmedik ama geceleri de partiler veriliyormuş. Girişi ücreti 50 Dinar.