İtalya’da Araba Kiralamak ve Cezalar - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ / İTALYA

İTALYA'DA ARABA KİRALAMAK

İtalya’da araba kiralamak çok kolay olmakla beraber gözden kaçırılmaması gereken ayrıntılar var. Aslında iş arabayı aldıktan sonra başlıyor. Çünkü trafik cezası konusunda çok fenalar. Mesela bizim neden olduğunu anlamadığımız bir sürü cezamız var. Yine de araba kiralayarak kırsal bölgelerine ya da farklı şehirlere gidebildiğimiz için araba kiralamaktan vazgeçemiyoruz. Ama olası cezalar isimli bir harcama kalemini de seyahat bütçesine ekliyorum maalesef.ARAÇ KİRALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

REZERVASYON VE ÖDEME

Araba kiralamayı şimdiye kadar hep Rentalcars üzerinden yaptım. Kullanımı çok kolay bir site. Birkaç ay önceden rezervasyon yapmak uygun fiyatlı araç bulmak açısından önemli olduğu için ücretsiz iptalleri tercih ediyorum ki olur da gidemezsek iptal edebiliyorum.

Rentalcars üzerinden en uygun şartları olan firmayı seçtikten sonra bilgilerimi giriyorum ve kredi kartından ödemeyi yapıyorum. Yani aylar öncesinden aracın parasını ödüyorum. Ancak iptal gününe kadar vazgeçme hakkım devam ediyor. Eğer iptal edersem hesabıma parayı aktarıyorlar. Düzgün işleyen bir sistem.

Site üzerindeki firmalar içerisinde önereceğim kesinlikle Gold Car. Bizden kaynaklı sıkıntılarda bile yaklaşımları bizi hep mutlu etti. Moda mod çalışmıyor. Kurallar esnek. Mesela Roma’da araba kiraladığımızda araba teslim saatimiz 14:00 yazmasına rağmen arabayı ancak iki saat sonra teslim edebildik. Fiyat farkı almadıkları gibi geç kaldığımızı bile hatırlatmadılar.Sicilya araç kiralama olayımız ise daha sıkıntılıydı. 16 Temmuz 2016’da (tarihe dikkat edin 15 Temmuz’un ertesi ) aracı teslim almamız gerekiyordu. Tabi tüm uçuşlar iptal olunca firmayı arayıp ertesi gün aracı alacağımızı (hiçbir şey bizi yolumuzdan çeviremiyor) ancak teslim günümüzün de 1 gün sonrası olacağını söylediğimizde geç almamızın sorun olmadığını ancak teslim tarihini değiştireceksek aynı aracı veremeyeceklerini başka bir araç vereceklerini söylediler. Elimizdeki sözleşmeye göre zaten değişiklik hakkımız olmadığı için her şeye razıydık, ne verirlerse olacağını söyledik. Fiyat farkı falan çıkarmadılar ya, bizim için yeterliydi. Hangi aracı veriyorsunuz diye bile sormadık. Arabayı teslim aldığımızdaysa Gold Car tam anlamıyla gözümüze girdi Bize Opel Meriva vermişlerdi ki bizim ilk kiraladığımız araç Fiat tarzı bir araçtı. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Bu kuralları esnetme İtalyanların genel yapısı olduğu için özellikle kuzey ülkelerinde daha katı politikalar izliyor olabilirler. Hatta çok daha basit konuları problem yapabilirler.

TESLİM ALMA

Havaalanlarında tüm araç kiralama firmaları bir arada oluyor. Bazı havaalanlarında havaalanı binasının içinde, bazılarında ise dışında olmasına rağmen bulmak çok kolay. Zaten havaalanının her yerinde oklarla Rent a Car bölgesine yönlendiriliyorsunuz. Eğer havaalanından alıp havaalanına bırakacaksanız işiniz çok kolay. Ama bizim Roma’da yaptığımız gibi Havaalanından alıp şehir içinde bırakacaksanız en az 1 saat teslim edeceğiniz yeri arama süresi ekleyin. Biz defalarca gitmemize, gerçekten de bölgeyi çok iyi bilmemize rağmen Termini istasyonunda aracı teslim etmek için onlarca tur attık.

YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER

KONFİRMASYON MAKBUZU

Araç kiralama ofisine gittiğinizde konfirmasyon makbuzunuzun çıktısı mutlaka yanınızda olmalı.
Bu makbuz aracın parasının ödendiğini gösteriyor. Eğer makbuz yanınızda olmazsa ödediğinizi kanıtlamak zor olabilir. Aynı zamanda bu makbuzda yazan şartları iyice okuyun orada sorun yaşamayın.ÇİPLİ EHLİYETLER

Yeni ehliyetlerimizle araç kiralaya biliyoruz. Ancak Konfirmasyon makbuzlarında Uluslar Arası Sürücü İzin belgesi istendiği yazıyor. Bu anladığım kadarıyla ehliyetten farklı bir şey AB vatandaşı olmayanlardan isteniyor. Biz şimdiye kadar böyle bir şey hiç almadık. Çipli ehliyet varsa buna gerek yok.

PASAPORT VE KREDİ KARTI

Yanınızda Pasaportunuz ve yeterli limiti olan kiralayacak kişinin adına bir kredi kartı olmalı. Banka kartları kabul edilmiyor. Kredi kartınızın yurt dışına açık olduğundan emin olmalısınız. Bu bölüm çok önemli çünkü aracı kiralarken teminat olarak bir miktar para bloke ediliyor. Aracı teslim ettiğinizde ise blokeyi kaldırıyorlar. Eğer kredi kartınızdan çekim yapamazlarsa nakit ya da başka birinin kredi kartı kabul edilmiyor.

FORM DOLDURMA

Aracı teslim alırken adınız soyadınız ve Türkiye’de ki adresinizi yazdığınız bir form dolduruyorsunuz. Ceza yerseniz buraya yazdığınız adrese cezayı postalıyorlar. Biz adresimizi hep tam ve doğru verdik. Eksik ya da yanlış yazınca sanırım pasaport numarasıyla elçilikten öğreniyorlar. O yüzden elçilik yazışmalarına konu olmaya gerek yok benim tavsiyem adresinizi düzgünce yazın.

KASKO

Aracı kiralarken bazı araçlarda Kasko dahil diye yazıyorsa da ben her seferinde paranoyakça davranıp teslim aldığım yerde full kasko yaptırdım. Çünkü dahil olan kaskoda teminat rakamları düşük. Aslında extra bir masraf olmasına rağmen içim rahat ediyor. Full Kasko yaptırınca araç tesliminde kimse aracın sağını solunu kontrole de gelmiyor. Anahtarı bırakıp gidiyorsunuz.

BENZİN

Aracı her zaman tam dolu alıp tam dolu teslim edin. İtalya da her benzinlikte pompacı bulunmuyor. Kendiniz depo doldurmaya hazırlıklı olun.RUHSAT

Arabalarda ruhsat yok. Aracın plakası ve firmanın adı yazan bir kağıt veriyorlar. Bu kağıdı kaybetmemek önemli. Arabayı yasal olarak kiraladığınızı gösterecek bu kağıttan başka bir şey yok.YOLLAR

Yolların bizim yollarımızdan farkı yok. Hız kuralları da aynı. En çok zorlanacağınız konu döner kavşaklar. Döner kavşaklarda ışık yok, soldan gelen önce geçer kuralı geçerli. Bizde de birkaç şehirde uygulanmaya başlayan bu kurala alışana kadar epeyce bocalıyor insan. Ama alıştıktan sonra kolay, hep solunu kontrol et üstüne doğru gelen varsa kavşağa girme.

Otobanlara girerken makinadan fiş alıp, çıkarken bu fişi okutmak gerekiyor. Fişi okuduktan sonra ne kadar ücret ödeyeceğiniz ekranda yazıyor. Kağıt para verip üstünü bozuk para olarak alabiliyorsunuz.Yine de zaman zaman terslikler olabiliyor. Sicilya’da her şey son teknoloji değil. Bunu Taormina’da otobandan çıkarken gişede yaşadığım komik bir olayla öğrendim. Tabi şu an için komik.

Kalabalık bir trafikle gişelere geldik araba araba ilerliyoruz. Önümüzdeki araçtakiler bir türlü ödemeyi yapamadılar bende artık söylenmeye başladım. Parayı vereceksin işte ne oyalanıyorsun falan diye. Neyse bu öndeki arabanın işi birkaç dakika sürdü, sonunda bariyer kalktı bu araba gitti. Gişeye yanaştım fişi makinaya soktum. Makinada bir yazı yazdı. Tabi İtalyanca. Fişi çıkarıp tekrar soktum yine aynı yazı. Gişelerde insan yok. Bari para atalım dedik elimizdeki bozuk paraları attık içine, paraları aldı ama bariyer kalkmıyor. Baktık olacak gibi değil yazının resmini çekip arkamızdaki arabaya bile götürdüm, burada ne yazıyor ne yapmalıyım. Onlarda turist çıkmasın mı. Bu arada zaman ilerliyor. Sıra birikmeye başladı, ama bariyer bir türlü kalkmıyor. Muhtemelen arkadakiler “Parayı öde işte ne oyalanıyorsun diyor” ama ne ileri ne geri kıpırdayamıyorum. Attığım onlarca Euro’da umurumda değil geri gidebilsem ona da razıyım. Artık yapacak bir şeyin kalmadığı bir an geldi umutsuzca bariyere bakarken uzaklardan bir ses duydum mekanik bir ses İtalyanca bir şeyler diyor. Makine otomatik olarak konuşmaya başladı “size ayrılan sürede işlem yapamadınız” falan diyor diye düşünürken. O mekanik ses Senyora diye bağırdı. Ama cidden bağırdı. Allahım bir mutlu oldum bana diyor, bu makine değil, bir yerlerde bir insan var diye. “Yes” dedim ama hayatımın en içten “yes”i buydu. Adam yarım yamalak bir İngilizceyle İtalyan değil misin dedi bana. Değilim dedim turistim ben. Ama komedi bitti mi tabi ki hayır adam bana “nerden geliyorsunuz” dedi “Türkiye” dedim, Türkiye, düşünebiliyor musunuz. Arkamda onlarca araç birikmiş, gişe iptal, ben adamla sohbet eder gibi cevap veriyorum. Adam öyle bir bağırdı ki anladım cevap yanlış. Adam otobana nereden girdiğimi soruyor. Bağırdım bende “CATANYA” işte o anda makine çalışmaya başladı fişimi okudu. Ücreti hesapladı ve başladı attığım paraları geri vermeye 30-35 Euro bana geri verdi. Ve bariyer açıldı.

Bariyeri geçtikten sonra gördüm. İlerde tek katlı bir binada oturan bir adam vardı. Gişenin hoparlöründen konuştuğum adam o olsa gerek. Sanırım sorun çıkınca o ilgileniyor ancak kalkıp gelmek yerine oradan bağırıyor. Böylesine rahatlar işte diyecek bir şey yok.

Anladığım kadarıyla makine ya bileti okumadı ya da başka bir sorun oldu ve otobana girdiğim yeri görmediği için hesap yapamadı. Yani böyle sıkıntılar olabiliyor.OTOPARK

İşte en sorunlu bölüm, tam bir muamma. Yol kenarlarında hatta otopark olarak ayrılmış alanlarda bile yerlerde çizgiler ve tabelalar var.

Mavi çizgi ile çizilmişse tabelada 1 saat için yazan rakamı kaç saat kalacaksanız o kadar saatle çarparak park metrelere ödüyoruz. Ve aldığınız makbuzu camın önüne koyuyorsunuz. Park sürenizin saat kaçta biteceği o kağıdın üzerinde yazıyor.
Mavi çizgili alanların çoğu hafta içi Akşam 20:00 sabah 8:00 arası, hafta sonu ise cumartesi öğleden sonra 15:00 Pazartesi sabah 8:00 arası ücretsiz.
Burada dikkat edilmesi gereken sabah 8:00’de gelip ya arabayı almalısınız ya da park metreye ödeme yapıp kağıdı cama koymalısınız. Sabahın bu saatinde kim ceza yazacak diye düşünmeyin. Yazıyorlar. Gözünü bu iş için açan memurlar var. Park metreli otoparklarda yerine göre 1 saatlik ücret 0,60 Euro ile 1 Euro arasında değişiyor.Sarı çizgiler çok kısa süreli parklar için ayrılmış. Hemen işinizi halledip ayrılmanız gerekiyor. Daha çok dükkanların önünde bu alanlar. Fırından ekmeğinizi alıp çıkıyorsunuz.Beyaz çizgi varsa tabelada ne yazdığı çok önemli tabelada ne kadar süre gösteriyorsa o kadar süre bedava demek. Ancak bunun için arabada park diskiniz olması gerekiyor. Yani saat 2’de parka geldiniz ve tabelada 1 saat için ücretsiz yazıyorsa diski saat 3’e kuruyorsunuz. Saat 3’te gelip arabanızı almanız ya da tekrar 4’e kurmanız gerekiyor Eğer diski kurmazsanız yada 1 saatten uzun süreye kurarsanız ceza yiyorsunuz. Bizim hiç diskimiz olmadı nereden alınır bilmiyorum sadece orada yaşayanlar alıyor da olabilir. Ama kullananların hep doğru saate kurduklarını gördüm.

Beyaz çizgi olan park alanında çok nadiren hiçbir tabela görmezsiniz işte o zaman tamamen bedava demek.Bunların dışında kapalı ya da açık, girişinde makbuz alıp çıkarken ödediğin otoparklarda var. Ancak bunlar hem çok yaygın değil hem de çoğu zaman dolu oluyor. Ayrıca daha pahalılar.

Sicilya’da kullandığımız bir başka otopark şekli de değnekçiler. Aynı bizdeki sistem kafalarına göre çevirdikleri bir yere (bedava otopark alanı bile olabilir) arabayı bırakıyorsun cebine de 3-5 Euro koyup göz kulak ol diyorsun. Bu arada 5 Euro pek koymuyorlar sanırım biz 5 Euro vermiştik arabayı öyle güvenliğe almış ki önüne, arkasına 2 koli koymuş yanına da masa çekmiş oraya oturmuş. Bizi göründe hemen gösteriyor nasıl korudum diye. Arabayı Palermo’da iki gün o otoparkta bıraktık, hem de hiç gözümüz arkada kalmadan.

TRAFİK CEZALARI

İtalya’da otobandayken kurallara ve hız sınırlarına uyduğunuz sürece ceza yeme olasılığınız çok düşük. Biz İtalya’da ceza yeme konusunda rekora gidiyorsak da (3 günde 5 ceza, toplamda 12 ceza) henüz otoyollarda ceza yemedik. Ancak şehir merkezlerinde iş hiç öyle değil. Aslında sorun şu ki cadde ve sokaklara günün bazı saatlerinde girilemiyor. Ya da mesela bir caddede ki sola dönüş günün bazı saatlerinde yasak. Tabelalarda bunu açıklıyorlar ama siz tabelayı okuyup anlayana kadar o caddeye çoktan girmiş oluyorsunuz. Tabi fotoğrafınız çekiliyor. Sonra ceza Türkiye’deki ev adresinize postalanıyor.Eğer büyük araç kiraladıysanız daha dikkatli olmanız lazım. Daracık bir sokağa hiçbir tabela yoktu girdim diye bir şey yok. Bunu da acı tecrübelerle öğrendik. Elimizde bir de "sağ duyulu davranmama" şeklinde kesilmiş bir trafik cezası var. Bize sorsanız Mehmet harika bir şofördü o minibüsle, o sokağa girmek herkesin harcı değildi. Ama İtalyanlar öyle düşünmemiş. Bu tip trafik cezaları ortalama 80 – 100 Euro civarında. Park cezaları ise daha düşük.

CEZA YEDİĞİNİ ÖĞRENME

Eğer arabanın camında bir makbuz bulmadıysanız, ceza yediğinizi İtalya’dan döndükten aylar sonra kredi kartı ekstrenizde göreceğiniz Goldcar (yada hangi firmayı kullandıysanız) işlemiyle göreceksiniz. Ortalama 40 Euro civarında olan bu ücretin cezayla hiçbir ilgisi yok. Bu sadece firmanın bilgilerinizi İtalyan polisine iletme ücreti. Arkanızdan gelen her ceza için bu ücret kesilecek.3 gün içinde yediğimiz 4 cezayı işte böyle öğrendik. Ekstrede üst üste kesilen 40 Euroları görünce Ceza yediğimizi anladık ama yanlışlıkla birkaç kez kestiler diye düşünerek (iyi niyete bak) firmaya mail attık. Öğrendik ki dört cezamız varmış artık onlarda kesmeye utanmışlar da 4. İçin işlem ücreti kesmemişler. Bize yediğimiz cezaların maillerini attılar. Aslında bu bilgiyi vermiyorlar posta yoluyla gelince cezayı görüyorsun ama dedim ya İtalya’da kurallar esnek diye. Firma bize cezaların fotoğrafını gönderdi. Cezanın elinize geçmesi en erken 1 yılı buluyor. Bize 2017’de yediğimiz bu cezaların sadece 2 tanesi geldi diğer 2 tanesini hala bekliyoruz.

CEZALARI ÖDEME

Eğer park cezası yediyseniz. O zaman muhtemelen arabanın camında bir kağıt bulacaksınız. Bu cezayı postaneye gidip yatırmanız gerekiyor. Postaneye gittikten sonra hiçbir şey yapmanıza gerek yok, makbuzu verdiğinizde onlar işlemi yapıyorlar ve ne kadar ödeyecekseniz söylüyorlar. Cezayı 5 gün içinde ödediğinizde bizdeki gibi indirim yapılıyor. O yüzden hemen ödemekte fayda var.Arabanın camına bırakılan ceza ve ödeme makbuzumuz. Hemen ödediğimiz için %30 indirimli ödedik.

Eğer ceza postacı tarafından kapınıza geldiyse, cezayı ne zaman yediğinizin önemi yok imzayı attığınız günden itibaren süreniz başlıyor.
Eğer 5 gün içinde öderseniz indirimli ödersiniz. 6 ila 60 gün arasında öderseniz ceza kadar ödersiniz. 60 gün içinde ödemezseniz ise faiziyle ödemeniz gerekiyor. Gelen makbuzda 5 güne kadar kaç Euro, 60 güne kaç Euro ödeyeceğiniz açık bir şekilde yazıyor.Ceza makbuzunun altında ya da arka sayfasında ödeme yapabileceğiniz banka numaraları ve internet sitesinin adresi yazıyor. İnternet sitesine girip, orada sorulan numarayı ceza makbuzu üzerinden bulup girdiğinizde, karşınıza ödeyeceğiniz rakam çıkıyor. Eğer ekranda görülen rakam, size gelen makbuzda 5 gün içinde ödenecek tutardan (indirimli tutar) daha fazla ise hemen gelen zarfın üzerinde postane tarafından yazılan tarihin fotoğrafını çekiyor ve itiraz için başvurulması gereken internet adresine girip (size gelen ceza makbuzunda yazıyor) bu resmi yüklüyorsunuz. Açıklama bölümüne de cezayı yeni aldığınızı, 5 gün sürenizin yeni başladığını ve ödeme ekranındaki tutarın indirimli rakam olacak şekilde düzeltilmesini istediğiniz bir dilekçe yazıyorsunuz. Kısa bir süre sonra karşı taraftan durumunuzu inceliyoruz diye bir cevap geliyor. Ertesi gün de haklısınız sistemde düzeltme yapacağız şeklinde bir mail alıyorsunuz. Bundan sonra rahatsınız bu maili saklayın birkaç gün içinde ödeme sitesindeki rakam düzeliyor. 5 günden daha uzun sürede de düzelebilir eğer düzelmesi çok sürerse yeniden yazmalısınız.Cezalar ödenmezse ne olur bilmiyorum. Ama biz bu tip konularda hep kuralcıyız. Ceza yersek öderiz. Ayrıca her zaman İtalya’dan vize aldığımız için eninde sonunda ödemediğimiz cezaların karşımıza çıkacağından eminim.