Doha Gezi Rehberi - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ/ DOHA

DOHA GEZİ REHBERİ

Katar’ın Başkenti olan Doha dünyanın en zengin şehirlerinden birisi. Basra Körfezi’nin kıyısındaki şehirde yüksek gökdelenlerle İslami kültür öğeleri bir arada bulunuyor. Nüfusun büyük çoğunluğu çalışmak için bu ülkede bulunan yabancılardan oluşmakta. Anladığım kadarıyla Katar’lıların yaşamak için çalışmasına gerek yok. Katar bilinenin aksine petrol zengini değil, doğal gaz zengini bir ülke. Dünyanın 3. Büyük doğalgaz rezervine sahip. Hal böyle olunca bir Katarlının araba yıkamasını ya da bebek bakmasını beklemek çok saçma. Katarlılar sadece yönetici olarak çalışıyorlar. Zaten çalışma saatleri de öğlen saatlerinde bitiyor. Şehre şöyle bir bakınca alışveriş dışında yapacak pek bir şey yok. Böyle bir şehirde zaman nasıl geçer bilmedim doğrusu. Yani zenginlik de başa bela.DOHA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Kasım ve Nisan arası sıcaklığın makul seviyede olduğu zamanlar. En serin zamanı Ocak ve Şubat ayları. Sıcaklık 20 derece civarında oluyor. Mayıs ve Ekim arası ise kesinlikle dışarı çıkamayacağınız zaman diyorlar. Sıcaklık 50 derecelere kadar çıkıyormuş.

DOHA’YA NASIL GİDİLİR?

Katar 30 güne kadar Türk Vatandaşlarına vize uygulamıyor.

THY ve Pegasus Hava yolları İstanbul’dan; Qatar Air ise hem İstanbul’dan hem de Ankara’dan Doha’ya direk uçuyor. Hangi hava yoluyla uçulursa uçulsun Hamad Havaalanına iniliyor. Bu havaalanı 2014 yılında tamamlanmış. Gördüğüm Havaalanları içerisinde kesinlikle bir numara. Hem çok büyük hem de konforlu.Dinlenme odalarından, Sigara odalarına her şey düşünülmüş. Hatta havaalanının pek çok yerine su sebilleri koymuşlar. Satın alındığında suyun 3 Euro olduğu düşünülürse adamlara sözüm yok.

DOHA’DA NE YENİR?

Ortodoğu mutfağına özgü maklube, felafel gibi yemekleri yiyebileceğiniz gibi, dünyaca ünlü restoranların şubelerinde Fransız, Yunan ya da hint yemekleri yiyebilirsiniz. Tabi uçuk fiyatlar ödedikten sonra.

DOHA'DA NE GİYİLİR?

Katarlı kadınlar siyah çarşaf giyiyorlar. Yabancı kadınların kapanması gerekmiyor, pantolon ya da uzun etek ve uzun kollu giydikleri sürece sorun yok. Ben ne olur ne olmaz diye yanıma şalımı da aldım, ama gerek olmadı. Yine de tayt giymemekte fayda var.DOHA GÜVENLİ Mİ?

Resmi olarak şeriatla yönetilmesine rağmen pratikte daha yumuşak işleyen bir sistemle yönetilen Doha kesinlikle çok güvenli bir şehir. Kimse arabasını kilitlemiyor. Biz görmedik ama özellikle yazın markete falan giderken araba çalışır olarak bırakılırmış. Tabi o sıcakta klimayı durdurmak korkunç bir şey olsa gerek. Duyduğuma göre evlerde hiç kilitlenmezmiş. Yerlisi zaten zengin, yabancılarda çalışma izinlerini riske atamadığı için güvenlikle ilgili en ufak bir sorun olmadığı söyleniyor. Böyle bir şehirde yaşamak nasıl bir duygudur ki.

PARA BİRİMİ

Para birimleri Katar Riyali. 1 Katar Riyali 1,5 TL.

DOHA UCUZ MU?

Diğer Arap ülkelerine göre ucuz olduğu söylense de Doha çok pahalı bir şehir. Zaten bu kadar zengin bir ülkenin çok ucuz olması beklenemez.

DİL

Resmi dil Arapça olmakla beraber şehirdeki yabancı işçilerden dolayı herkes İngilizce biliyor.

AKTARMA BEKLERKEN DOHA NASIL GEZİLİR?

Türkiye’den Qatar Air ile Uzak Doğu’ya ya da Afrika’ya uçulduğunda Katar’ın başkenti Doha’da aktarma yapmak gerekiyor. Bu durum zaman zaman çok uzun süre havaalanında beklemeyi gerektiriyor.

Katarlılar bu bekleme süresini değerlendirip Doha’yı gezmek isteyenler için gezi otobüsleri ayarlamışlar. Aktarma süresi 8 saatten fazla olanlar 11 $ ücret ödeyerek 3 saat kadar süren bu tura katılabiliyor. Tayland’dan dönerken bekleme süremiz 15 saat olduğu için bu tura katılıp uçağı kaçırır mıyız kaygısı yaşamadan Doha’yı gezebildik.Doha Şehir Turu başvuru masası B holünün başlangıcında Mont Blanc ve WH Smith dükkanlarının arasında. Sabah saat 6 gibi açılıyor. Sınırlı sayıda kontenjan olduğu için erken gelmek gerekiyor. Biz 05:30 gibi bankonun önüne geldiğimizde birkaç kişi gelmişti. Sabah saat 8:00’deki tura kayıt yaptırdık. Saat 7:00de bankonun önünde buluşup tur biletlerimizi aldık. Bundan sonra pasaporttan geçip otobüse ulaşmamız hemen hemen 1 saat sürdü.Şehrin önemli turistlik yerlerinde 15 dakika ile yarım saat arası mola vererek 3 saat kadar gezdik. Eski Pazar bölgesinde 1 saatten fazla kalıyor. Böylece burada bir şeyler atıştırıp çay kahve içilebiliyor.DOHAGEZİLECEK YERLER

İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

Şehir turu yaparak İslam eserleri müzesinin olduğu bölgeye gidiliyor. İslam sanatına ilişkin önemli eserler olan müzeyi gezecek vakit yok ama denizinin üzerindeki yapının ilginç mimarisini görüp ve etrafındaki sahil parkında fotoğraf çekebiliyorsunuz.KATARA KÜLTÜR KÖYÜ

İçinde opera, tiyatro, sanat galerileri, restoranlar ve cafeler olan büyük bir alana yayılmış bir kompleks. Burası şehrin silüeti olan gökdelenlerden farklı olarak geleneksel Katar mimarisi tarzında kuruluş