Bled Gölü Gezi Rehberi - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ / SLOVENYA/ BLED

BLED GEZİ REHBERİ

Bled Gölünün etkisiyle Orta Avrupa için önemli bir turizm merkezi olan kasaba, Slovenya’nın kuzeyinde Avusturya sınırında yer almakta.
Arabayla balkanlar turumuz sırasında gittiğimiz en kuzey nokta olan Bled Kasabasını aynı zamanda ilk mola yerimiz olarak belirlemiştim. Gezecek çok yer olmadığı için, doğayla baş başa geçirilen 1 gün, beş günden beri araba kullanmak Mehmet’e çok iyi geldi.BLED’E NASIL GİDİLİR?

Bled’e Türkiye’den direk uçuş bulunmuyor.Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya uçup buradan Bled’e ulaşmanız gerekiyor. Ljubliyana Terminalinden Bled’e saat başı otobüsler hareket etmekte. Yolculuk 1 saat kadar sürüyormuş.

Araba kiralamakta çok tercih edilen bir yöntem. Bu şekilde etraftaki diğer güzellikleri de görebilirsiniz.

Ya da bizim gibi yapıp arabanıza atlar ve keyfinizce gidesiniz.BLED’DE NEREDE KALINIR

Bled’in merkezindeki otellerde kalmak çok pahalı biz Bohinnjska Bela’da ev ayarladık. Çok fazla alternatif yok fiyat olarak en uygun evi bu kasabada bulabildik. Ona rağmen 1 gece için 60 Euro ödedik Tüm balkan turumuzda en pahalı ev, bu evdi. Burası Bled’e 5 km mesafede. Geniş yeşillikler içerisinde büyük villalar olan bir bölge. Bölgeyi görünce Ljublijana da kaldığımız harika köyün bile sönük kaldığını fark ettik. Tabi her şey planlandığı gibi olmaya biliyor. Her zaman yaptığımız gibi bizimkiler arabada beklerken booking rezervasyon kağıtlarımı alarak dar bir yokuştan çıkıp evin olduğu yem yeşil düzlüğe ulaştım. Ve şok, önümde 2 katlı büyük bir villa var ama sıvasıyla duruyor. “Aman Allahım” dedim herkes kendini Bled’de kalmaya hazırlamışken ben bu durumu nasıl açıklarım.Tam bu arada şişman bir teyze yarı koşarak yarı yuvarlanarak yanıma geldi. Kendimi tanıtmamla sarıldı öptü beni. Nasıl candan bir kadın. Ama hiç susmuyor. Tabi ki İngilizce konuşmuyor sadece arada İngilizce kelimeler var. Arada bir tamirat kelimesini anladım sanırım tek İngilizce kelime buydu. Anlamasam da olurdu, zaten durum ayan beyan ortada. Yüzümdeki hayal kırıklığını gördükçe teyze iyice telaşlanıyor. Daha fazla konuşmaya başlıyor. Bu telaşla beni kolumdan tutup eve doğru resmen sürükledi eve bir girdim başladım kahkaha atmaya nasıl mutlu oldum kadında şaşırdı. 2 katlı bir evin üst katını ev sahibi aile kullanıyor alt katını kiraya veriyorlar. Evde her şey yerli yerinde, tadilat sadece dışarıda. Camı kapısı da yerinde 2 oda 1 salon banyosu mutfağı olan bir daire harika anlayacağınız. Bu sefer ben sarıldım öptüm teyzeyi. Hemen bizimkilerin yanına gittim durumu açıkladım kalacağımız yerde bir sorun yok ama evin dışının daha boyası yapılmamış. Bindim arabaya geldik evin önüne Mehmet’in ilk tepkisi “ne tadilatı dün gece dikmişler bu evi”. Şaka bir yana bu bölgede bu fiyata nasıl ev bulabildiğimizi anlamış olduk. Ama iyi ki böyle bir ev varmış yoksa kesinlikle kalmazdık.

.:Ljubljana Gezi Rehberi:. Yazım da İlginizi çekebilir.

GEZİLECEK YERLER

BLED GÖLÜ

Tektonik buzul gölü olan Bled Gölü ortasındaki ufacık adasıyla turistlerin gözdesi. Zamanında Maraşel Titonun yazlık konutu da buradaymış Şu anda otel. Bled’de yapacağınız tek şey doğanın tadını çıkarmak. Gölün kenarında yürüyüş yapıp, kaleden manzarayı seyredebilirsiniz. Ya da teknelerle adaya gidip kiliseyi gezebilirsiniz. Çevresindeki pek çok cafe ve restoranda “kremsnita” denilen meşhur keklerinden yiyebilirsiniz. Kıyıda çimenlerin üzerinde yatıp dinlenebilirsiniz. Ama en güzeli en farklısı eğer hava güzelse yüzebilirsiniz.Bled’le ilgili bizi en rahatsız eden durumsa betonlaşmanın çok fazla olmasıydı hiç böyle olacağını düşünmemiştim Bohinj gibi hayal etmiştim, el değmemiş.Bled Slovenya’nın en meşhur bölgesi olduğu için küçücük kasabada trafik ve dolayısıyla otopark sorun. Biz arabayı gölün kuzey batısındaki otoparka park ettik tüm gün için 10 Euro ücret aldılar.

BLED KALESİ

Uçurumun üzerinde konuşlanmış olan Bled kalesi 11. yüzyılda yapılmış ve Slovenyanın en eski kalesiymiş Kalenin giriş ücreti kişi başı 10 Euro. En güzel manzara kaleden görülüyor. İçeride görülecek çok bişey yok Bu fiyat manzara için ödeniyor. Arabayla arka yoldan çıkabileceğiniz gibi, merkezden merdivenlerle de ulaşılabiliyor.ST. MARTİN KİLİSESİ

Bled’in merkezindeki kilise 20. yüzyılın başlarında inşa edilmişADA

Pletnas denilen Geleneksel ahşap teknelerle adaya gitmek ve adanın üzerindeki minik kiliseyi gezmek mümkün. Tekne ücreti kişi başı 15 euroASSUMPTİON OF MARY KİLİSESİ

Antik çağda adanın üzerinde Slav tanrıçası olan Ziva Tapınağı varmış. 15. Yüzyılda tapınağın yerine kilise yapılmış Meryemin hayatından freskler olan kiliseye 99 basamakla çıkılmakta ve dilek dileyip çanı 3 kez çalarsan dileğinin olacağına inanılmakta, bu nedenle Bled de çan sesi neredeyse hiç kesilmiyor.

Bled Slovenya’nın çevre ülkelerinden gelen turistlerin ve Slovenya zenginlerinin tercih ettiği bir tatil bölgesi. Buda fiyatlara etki etmiş tabi ki Avusturya yada İtalya’daki benzer göllere göre fiyatlar daha uygun ama Balkan turu yaparken gittiğiniz Bled, diğer şehirlerde 3 günde harcadığınız parayı 1 günde harcatır.

BOHİNJ GÖLÜ

Bled gölüne 30 km mesafedeki göl neredeyse hiç el değmemiş bir doğa harikası. Gölün çevresini turladığımızda 1 tane gençlik kampı tarzı bir kompleks, 1 tanede çadır ve karavan kamp alanı gördük. Bled’den çok daha büyük ve inanılmaz güzel. Burada yemek yiyebileceğiniz yerler yok. Zamanınızın çoğunu burada geçirecekseniz yanınızda yiyecek içecek bir şeyler getirmekte fayda var.