Bangkok Gezi Rehberi - Bize Yol Olsun

GEZDİKLERİMİZ/ BALKANLAR/ ARABAYLA BALKANLAR

ARABAYLA BALKANLAR

Yıllardır arabayla balkan turu yapmayı planlamakla beraber bir türlü yola çıkamamıştık. Uzun bir tur istiyorduk ama izinleri denk getirememiştik. 2017 Haziran ayında Ramazan Bayramıyla Mehmet’in iznini birleştirip 3 haftalığına Balkan turuna karar verdik. Annem ve Mehmet’in yeğeni İlayda’da bize katılınca tamamdık. Ne de olsa araba 2 kişi için yola çıkar mı diye üzülüyorduk.
Yola çıkmadan önce üzerinde en fazla çalıştığım tur Balkan turu oldu. Her gün 300-400 km, toplamda 6.000 km yol yapılacaktı, bazı sitelerde de okuduğum olumsuz durumlarda bizi tedirgin ediyordu. Bu nedenle sıkı bir araştırma yaptım.

Ana güzergahı netleştirir netleştirmez vize sorununu hallettim. Annemin yeşil pasaportu, benim ve Mehmet’in vizesi vardı, ancak İlayda’ya vize almam gerekiyordu. Balkan ülkelerine çok girişli Schengen Vizesiyle girilebiliyor. Ancak Çok girişli Schengen Vizesini sadece Yunanistan ve Slovenya verebiliyor. Bu nedenle bizde Yunanistan’a vize başvurusunda bulunduk. İlayda 18 yaşından küçük olduğu için anne ve babası bize vekaletname çıkardı. Arabaya ve İlayda’nın babasına ait tüm evrakları dosyaya koyarak, tur programımızı anlatan bir dilekçeyle başvurduk. İlayda için ilk kez vize almamıza rağmen 1 yıllık vize verdiler.

BALKAN TURUNA ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

1- ARABANIN EVRAKLARININ HAZIRLANMASI

YEŞİL SİGORTA

Arabayla yurt dışına çıkacaksanız olmazsa olmaz evrak yeşil sigorta. Her sigorta acentasında yaptırabileceğiniz yeşil sigortanın 1 aylığı 59 Euro. Bu evrakı aldığınızda başlangıç ve bitiş tarihlerini kontrol edin. Hatta sigortanın bitiş tarihini planınızdan birkaç gün sonrasına yazdırırsanız oluşabilecek gecikmelerde sorun yaşamazsınız.

ÇİPLİ EHLİYET

Eski ehliyetleri kabul etmiyorlar ancak yeni ehliyetler Avrupa’da geçerli. Hatta çok ilginç Yunanistan’da eski ehliyetinizle araç kiralayabiliyorsunuz ancak sınır kapısında eski ehliyetinizle giriş yapamıyorsunuz.

YURT DIŞINDA GEÇERLİ KASKO

Zorunlu olmamakla beraber yol hali her şey olabilir diye düşünerek yaptırdım.

RUHSAT

Eğer ruhsat sahibi yurtdışına çıkmayacaksa vekaletname vermesi gerekiyor.

2-GİDİLECEK ŞEHİRLERİN BELİRLENMESİ

Planımı büyük şehirlerden başlatıp en kuzeye Avusturya sınırına kadar gidip Dalmaçya kıyılarından Yunanistan’a gelip 3 gün Yunanistan’da tatil yapacak şekilde yaptım. Tersini de yapabilirdik ama deniz tatiliyle bitirmek daha cazip geldiTUR PLANIMIZ

Çok istememize rağmen Kosova’ya gidemedik çünkü Pasaportunuza Kosova damgası basılırsa, 2 devlet arasındaki sıkıntıdan dolayı, Sırbistan’a girebilmek için pasaportunuzu değiştirmeniz gerekiyor.

3-OTEL REZARVASYONLARIBalkanlar genel olarak ucuz olmakla beraber, araba olmasının avantajını kullanarak şehir merkezinden uzak yerlerde kaldık böylece kalınacak yerleri daha ucuza getirdik. Özellikle Belgrad, Zagrep, Ljubljana ve Dubrovnik’te şehrin dışında kasabalarda kalarak otel harcamalarımızı yarı yarıya düşürdük. Kalınacak yerlerin tamamını booking.com’dan ayarladım. Genellikle evleri tercih ettim, hem daha ucuz oluyor hem de mutfak olduğu için en azından sabah kahvaltısı evde halledilebiliyor. Ancak bu evlerde hep anahtarı zamanında getirmezlerde çok beklemek zorunda kalırsak tedirginliği yaşıyorum. Buna rağmen hiçbir yerde böyle bir şey yaşamadık Evin önüne gelince ev sahibine telefon ediyordum en fazla 15 dakikada anahtarı getiriyorlardı. En ilginç anahtar alma deneyimlerimizi Zagrep’te ve Split’te yaşadık. Zagrep’te ev sahibi bize bir şifre gönderdi posta kutusuna bu şifreyi girin anahtarı alın dedi. Apartmanın önüne gelince dediklerini yapıp anahtarı aldık. Split’te ise ev sahibi şehir dışına çıkmak zorundayım anahtar paspasın altında oradan alın giderken de aynı yere bırakın, parayı da raftaki kavanozun altına koyun diye Mesaj attı, bizde dediği gibi yaptık. Balkanlarda özellikle ev sahiplerinde gördüğüm hesapsız güven çok hoşuma gitti.

4-HARİTA PROGRAMININ EKSİKSİZ OLARAK İŞARETLENMESİEn uzun iş bu oldu 3 gün boyunca Maps Me üzerine her şehirde gezmeyi planladığım tüm noktaları işaretledim. Mehmet’in yola çıkmadan önce “sürekli kaybolacağız bu iş Mine’ye kaldıysa her gün yeni bir macera” demesine rağmen her yere elimizle koymuş gibi ulaştık. Tek hatamı Saraybosna’da tüneli işaretlerken yapmışım ki o maceramızı Saraybosna yazımda okuyabilirsiniz

.:Saraybosna Gezi Rehberi:.

5-SEYAHAT SİGORTALARININ YAPILMASI

Zorunlu olmamakla beraber mutlaka yaptırmanızı öneririm.

6-BAGAJIN YERLEŞTİRİLMESİ

En büyük sorun bu oldu. 4 kişiden 3’ü bayan ve 21 günlük bir tur olunca bagajı yerleştirmem çok zor oldu. Her gün için rulo bir paket yaparak büyük karton çantalara koydum. Böyle 3 çanta oldu. Her akşam odaya sadece ihtiyaç olan paketi sırt çantalarına koyarak çıkardım. Pasaport kontrollerinde bazen bagajı açtılar. En büyük korkum bagajın boşaltılmasıydı, Bulgaristan’da böyle durumlar olduğunu okumuştum ama böyle bir durumla karşılaşmadığımız gibi bizi hep gülerek gönderdiler.

7-DİL

Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan Kril Alfabesi kullanılıyorsa da her tabelanın altında Latincesi yazıyor. Özellikle Sırbistan’da Kril Alfabesi sadece resmi tabelalarda var. Tüm bilboardlar, mağazalar, restoranlar Latin Alfabesi kullanıyor. balkanlarda gençler arasında İngilizce yaygın, 45 yaş üzeri, eğer turizm işiyle uğraşmıyorsa İngilizceyi pek bilmiyor. Zaten bizde İngilizceyi pek bilmiyoruz, işte derdimizi anlatacak kadar yol sorup, alışveriş yapabiliyoruz. Ama gezdiğimiz tüm ülkelerde gördüğüm bir şey var ki vücut dili ile çözülemeyecek hiç bir şey yok. Dil bilmeden şehrin ruhunu yaşayamazsın düşüncesini doğru bulmuyorum. Gittiğim her yerde insanlarla çok güzel ilişkiler kurdum ve çok hoş anılar biriktirdim Arnavutluk’ta 1 kelime bile İngilizce bilmeyen ev sahibimiz tonton teyze ile dantel modelleri beğenip, Arnavut televizyonunda yayınlanan Aşkı- memnu dizisini seyredip dizi kritiği yapabildiysek ya da Sicilya’da sabaha kadar Katanya’lı ev sahibimizle rakı içip İngilizce, İtalyanca, Türkçe ve el kol hareketleriyle dünyayı kurtarabildiysek evrensel olan bir şeyler var demektir.